Fri04282017

Last updateMon, 26 Sep 2016 7pm

Back You are here: Home Coltul de creatie Film si teatru Catharsis

Catharsis

Festival Catharsis | CV-ul trupei

trupa 

 

Catharsis

Cannot Connect to Youtube Server


Cannot Connect to Youtube ServerCannot Connect to Youtube Server 

 

Trupa de teatru „Catharsis” a Colegiului Naţional „Gh.Şincai” îşi desfăşoară activitatea de 13 ani,sub îndrumarea lui Dimitrii Bogomaz (actor la Teatrul Odeon din Bucureşti), fiind cunoscută pentru numeroasele premii obţinute la festivalurile de teatru naţionale şi internaţionale. De asemenea, de-a lungul celor 7 ani de desfăşurare, festivalul nostru a crescut nu numai în ceea ce priveşte numărul de participanţi, dar, mai ales, în ceea ce priveşte calitatea, având în vedere şi parteneriatul constant cu Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”Bucureşti. La masa juriului au stat, de-a lungul celor 7 ediţii de până acum, personalităţi din lumea teatrului, ca - Florin Zamfirescu, Magda Catone, Olga Delia Mateescu, Adrian Păduraru, Mircea Gheorghiu, Gabriel Pintilei, Irina Ungureanu, Paul Chiribuţă(actualul decan al Facultaţii de Teatru,din cadrul U.N.A.T.C) si mulţi alţii.

Festival Catharsis

Respectând tradiţia, festivalul are loc în luna martie.

Festivalul “Catharsis” este renumit pentru structura sa,fiind singurul festival de profil in care exista proba scenariului impus. Astfel,participarea la festival implica urmatoarele:

1. SPECTACOLUL PROPRIU-ZIS:

In prima zi de festival, trupele inscrise isi prezinta spectacolele cu care s-au inscris in festival.

2. IMPROVIZATIA:

La terminarea fiecarui spectacol, pe o tema de improvizatie propusa de juriu, fiecare trupa trebuie sa reinterpreteze o scena din spectacol.

Atentie! Nu exista timp de gandire, scena trebuie reinterpretata pe loc.

Trupa care se descurca cel mai bine la aceasta improvizatie primeste, din partea juriului, PREMIUL "BLITZ".

3. SCENARIUL IMPUS:

Cu doua saptamani inainte de inceperea festivalului trupele inscrise vor primi de la organizatori un text si doua melodii.

Pe baza acestui text si cu aceasta muzica, fiecare trupa trebuie sa realizeze si sa prezinte o reprezentatie de maxim 10 minute.

Nu este permisa TAIEREA textului (scoaterea de cuvinte, fraze din text) sau COLABORAREA cu textul trimis de organizatori (adaugarea de cuvinte, fraze sau inlocuire de cuvinte, fraze).

De asemenea, cele doua melodii TREBUIE FOLOSITE in aceasta reprezentatie si trebuie folosita NUMAI muzica trimisa de organizatori.

Aceasta reprezentatie este prezentata separat, in a doua zi de festival.

Trupa care realizeaza cea mai buna reprezentatie, va primi PREMIUL ”QUOD ERAT DEMONSTRANDUM”.

 

Se vor acorda urmatoarele premii:

  • MARELE PREMIU
  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR IN ROL PRINCIPAL
  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNA ACTRITA IN ROL PRINCIPAL
  • PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR IN ROL SECUNDAR
  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNA ACTRITA IN ROL SECUNDAR
  • PREMIUL ”ACTOR MARE IN ROL MIC”
  • PREMIUL ”ACTRITA MARE IN ROL MIC”
  • PREMIUL ”BLITZ” (pentru improvizatia propusa de juriu)
  • PREMIUL ”QUOD ERAT DEMONSTRANDUM” (pentru scenariul impus, cea mai buna reprezentatie realizata intr-o saptamana cu textul si cu muzica propuse de organizatori)

In afara de aceste premii, juriul mai poate acorda, daca doreste, inca CINCI PREMII SPECIALE ALE JURIULUI.

 

 

C.V.-ul trupei (participari si premii):

 

2013- Spectacolul „Nunta” – adaptare dupa A.P.Cehov

 

Festivalul de Teatru pentru Liceeni „Okaua”, Bucuresti

-Premiul II pentru spectacol

-Premiul pentru scenografie

-Premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar (Ionut Raicu)

-Premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar (Selina Colceru)

-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol principal (Alexandra Popescu)

-Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol principal (Vlad Dumitrescu)

-Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol secundar(Gabriel Oprea)

-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol secundar (Ana-Maria Chisavu)

-Nominalizare la premiul „Vox Artis” pentru vorbire de calitate (Selina Colceru)

-Nominalizare la premiul pentru improvizatie

Festivalul International de Teatru pentru Liceeni „Aplauze”, Constanta

-Premiul II pentru spectacol

-Premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar (Gabriel Oprea)

-Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol principal (Vlad Dumitrescu)

-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol principal (Alexandra Popescu)

-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol secundar (Iulia Boloca)

Festivalul National de Teatru pentru Liceeni „Amprente”, Brasov

-Premiul II pentru spectacol

-Premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar (Gabriel Oprea)

-Premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar (Alexandra Popescu)

2012 – Spectacolul „Undeva, candva..” – adaptare dupa musicalul „West Side Story” de Arthur Laurents

-Festivalul International de Teatru pentru Liceeni ,,Aplauze”
Constanta

- Trofeul festivalului
-Premiu pentru cel mai bun actor in rol principal masculin (Radu Mitrea)
-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol principal feminin (Alexandra Popescu)
-Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol secundar feminin (Selina Colceru)


-Festivalul National de Teatru pentru Liceeni ,,AmFiTeatru” Botosani

- Premiul "RUOC \m/ - Cea mai muzicala trupa de teatru"
-Nominalizare cel mai bun spectacol
-Nominalizare cel mai bun actor in rol principal masculin (Radu Mitrea)
-Nominalizare cel mai bun actor in rol secundar masculin (Gabriel Oprea)
-Nominalizare cea mai buna actrita in rol secundar (Tatiana Selaru)


-Festivalul International de teatru pentru tineri "Shakespeare's Heritage"

-Best staging (Cea mai buna punere in scena)
-Best choreography (Cea mai buna coregrafie)
-Best musical (Cel mai bun musical)
-Best voice (Cea mai buna voce) - Radu Mitrea
-Best actor in a leading role (Radu Mitrea)
-Best actress in a leading role (Alexandra Popescu)
-Best supporting actress (Iulia Boloca)

-Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni “Jos Pălăria“

-Premiul special pentru musical

-Festivalul de Arte ,,Maiart’’

-Premiul II pentru spectacol
-Premiul I pentru regie
-Premiul special "Maiart"
-Premiul II pentru cel mai bun actor in rol principal (Radu Mitrea)
-Premiul I pentru cea mai buna actrita in rol secundar (Ana-Maria Chisavu)

-Festivalul de Teatru pentru copii si adolescenti ,,Mark Twain”

-Premiul special pentru cel mai bun spectacol
-Premiul special al juriului pentru interpretare (Radu Mitrea)
-Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal (Alexandra Popescu)

 

2011 - Spectacolul „Feudalul” de Carlo Goldoni

  

-Festivalul National de Teatru ,, Catharsis”

 

-Premiul special al juriului pentru scenografie

-Festivalul National de Teatru pentru Liceeni ,,AmFiTeatru” Botosani

 

-Premiu pentru cea mai buna actrita in rol principal feminin (Corina Ciuca)

 -Premiu pentru cel mai bun actor in rol principal masculin (Ionut Raicu)

 -Premiu pentru decor si costume

 - Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol secundar masculin (Mihai Mitrea)

 - Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol secundar masculin (Gabriel Oprea)

 - Nominalizare pentru cea mai buna actrita in rol secundar feminin (Alexandra Popescu)

 - Nominalizare la premiul pentru cel mai bun spectacol

 

- Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni “Jos Pălăria“

-Premiu pentru cel mai bun spectacol de autor strain;

 -Premiu pentru cea mai buna actrita in rol secundar feminin (Corina Ciuca)

-Festivalul International de Teatru pentru Liceeni ,,Aplauze”Constanta

-Premiul III pentru spectacol

-Premiu pentru cea mai buna improvizatie

- Nominalizare pentru cel mai bun actor in rol secundar masculin (Mihai Mitrea)

-Festivalul de Arte ,,Maiart’’

 

-Premiul II pentru spectacol

-Premiul I pentru regie

-Premiul I pentru cea mai buna actrita in rol principal feminin (Alexandra Popescu)

-Premiul I pentru cel mai bun actor in rol principal masculin (Mihai Mitrea)

-Premiul I pentru cel mai bun actor in rol secundar masculin (Radu Mitrea)

-Festivalul de Teatru pentru copii si adolescenti ,,Mark Twain

-Marele premiu al festivalului

-Premiu pentru cea mai buna actrita in rol principal feminin (Corina Ciuca)

2010 - Spectacolul “Comedia erorilor” de William Shakespeare

- Festivalul de Arte pentru Liceeni “Florian Pittis”
- Premiul pentru cel mai bun spectacol;

-
Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni “Jos Pălăria“
- Premiul pentru cel mai bun spectacol de autor străin;

-
 Festivalul de Teatru pentru Liceeni “Viceversa” 
- Marele Premiu (Premiul pentru cel mai bun spectacol);
- Premiul pentru cea mai bună regie;

-
Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi “George Constantin”
- Premiul de excelenţă al juriului;

-
Festivalului Naţional de Teatru pentru Elevi “Aplauze”
- Marele Premiu;
- Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin (Alina Badea);
- Nominalizare pentru cel mai bun rol principal feminin (Andreea Alexandrescu );
- Nominalizare pentru cel mai bun rol principal masculin (Mihai Mitrea).


2009 - Spectacolul "Femeia din manuscris" de Lia Bugnar

  •  Festivalul naţional de arte penru tineret "Florian Pittiş" - Bucureşti

 - Premiu pentru popularitate

2008 - Spectacolul "Gornistul din Piaţă" de Leonid Juhovitzkii

  • Festivalul de teatru in limba engleză pentru tineret "ID Fest" - Bacău

 - Nominalizare pentru rol principal masculin

 - Premiu pentru efecte de lumini şi sunet

- Premiu pentru costume

  • Festivalul Naţional de arte pentru liceeni "Florian Pittiş" - Bucureşti

 - Marele premiu 

 - Premiu pentru rol principal masculin

 - Premiu pentru rol secundar masculin

 - Premiu pentru rol principal feminin

 - Premiu pentru rol secundar feminin 

  • Festivalul naţional de teatru pentru elevi "George Constantin" 

 - Premiu pentru decor şi costume

 Spectacolul "M"

  • Festivalul naţional de teatru pentru elevi şi studenţi - Buftea

 - Premiul 2 pentru spectacol

 - 2 Premii pentru interpretare in rol secundar masculin

  •  Concursul pentru scenarii "O zi din viaţa unui elev" - Casa de cultură a Ministerului de Interne- Bucureşti

 - Premiul 3 pentru spectacol

 - Premiul 3 pentru spectacol

2007  - Spectacolul "Lacrimosa"

  •  Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti

- premiul pentru cel mai bun spectacol
- premiul pentru rol principal feminin
- premiul pentru scenariu

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti

-          premiul pentru rol principal feminin

  • Festivalul naţional de teatru pentru tineret european "EuroArt" - Braşov

 - Premiu pentru rol secundar feminin

- Premiul special al juriului pentru spectacol 

2006 - Spectacolul "Billy Mincinosul"

  • Festivalul Internaţional al Teatrului Englez pentru Adolescenţi "Teenplay", Arad

 - premiul pentru interpretare masculina

 - premiul pentru incadrare scenica

 - nominalizare la premiul pentru cel mai bun spectacol

 - nominalizare la premiul pentru cea mai bună engleză

-          nominalizare la premiul pentru cea mai bună imagine

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Tineret "Ludicus", Mioveni

      - marele premiu

  - premiu pentru rol principal masculin

Spectacolul "Casa de pe Graniţă":

  • Festivalul Internaţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti

- premiul pentru cel mai bun spectacol
- premiul pentru rol principal masculin

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Adolescenţi "Ideo Ideis", Alexandria

- nominalizare pentru cel mai bun actor in rol principal

2005 - Spectacolul "Shakespeare Forever"

  • Festivalul Internaţional al Teatrului Englez pentru Adolescenţi "Teenplay", Arad

     - premiul pentru coregrafie
      - nominalizare la premiul pentru interpretare masculină

Spectacolul "Jubileul:

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti

      - premiul al doilea pentru spectacol

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti

     - premiul pentru cel mai bun spectacol

2003-2004 - Spectacolul "Visul 2.0"

  • Emisiunea "Ora fara catalog" (TVR2)

    - premiul pentru cuplu

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Copii şi Tineret, Buftea

     -premiu special pentru cuplu

     - premiu al 2-lea pentru spectacol

Spectacolul "Visul 3.0":

  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti

    - premiul al II-lea pentru spectacol

2002 - Spectacolul “Titanic Vals”, de Tudor Musatescu

  • Festivalul de Teatru pentru Elevi “George Constantin”, Bucureşti

- premiu pentru rol principal feminin

- premiu pentru rol secundar feminin

  • Festivalul Naţional de Teatru “LicArt”, Bucureşti

        - nominalizare la premiul pentru regie

 

 

 

Add comment


Security code
Refresh

Creeaza un cont sau autentifica-te!